„Дойде ли Димитър, идва и снегът“



Според историческите хроники Свети Димитър е живял през III в., а баща му е дълбоко вярващ християнин и тогавашният градоначалник на СолунПо онова време властите преследвали християнството, затова семейството пазело в тайна религиозната си принадлежност.  След смъртта на баща си, Димитър получава неговия пост. Като управител на Солун той открито изповядва и слави християнската вяра. Недоволен от неговото поведение, император Галерий го хвърля в тъмница. Преди да го осъдят, войници влезли в килията му и го убиват с копие по време на молитва на 26 октомври 306 г. Именно на този ден честваме големия християнски празник Димитровден.

В народните представи Св. Димитър е по-големият брат близнак на Св. Георги. И двамата са силни, красиви и безстрашни мъже. Свети Георги препуска на бял кон, а Димитър – на червен. И двамата държат копие. Така ги изобразяват и християнските икони. 
Свети Георги(вдясно) и Свети Димитър(вляво)

Най-разпространената легенда разказва за семейството на един рибар, което нямало деца. Мъжът и жената непрестанно се молели на Бог да им даде рожба. Един ден рибарят хванал много малка рибка, която с човешки глас му се примолила да я пусне. Човекът така и сторил. На другия ден обаче отново малката рибка се оказала в мрежите му. Помолила го тя да я пусне, той отново се смилил над нея и се прибрал с празни ръце. Когато това се случило за трети път, рибката му казала: „Сега няма да ме пускаш. Занеси ме вкъщи на жена ти да ме сготви и ме изяжте. А костите ми закопайте под яслите на кобилата ви.” Така и направили. След време кобилата родила две жребчета, а жената на рибаря – две момчета. Кръстили ги Димитър и Георги. Като пораснали, те тръгнали на път. Препускали заедно докато не стигнали един кръстопът. Уговорили се, че ще си разделят света и всеки ще живее в своята половина. „Ако видиш от някоя стряха кръв да капе, да знаеш, че съм умрял“– казал Георги и препуснал в своята посока. Веднъж Димитър наистина видял, че от една стряха капе кръв и отишъл да види какво е станало. Намерил само коня на брат си, който му разказал, че ламя го е изяла. Димитър успял да се пребори с чудовището и да вземе душата на своя близнак Георги. Тогава двамата яхнали конете си и литнали към небесата.
Там си разделили годината по братски – за Св. Георги лятото, а за Св. Димитър зимата. От там идват и народните поговорки: „Георги носи лято, Димитър – зима“ и „Дойде ли Димитър, идва и снегът“ .Като предвестник на зимата и студа светецът се свързва със света на мъртвите. Затова около празника е една от най-големите Задушници.



На Димитровден започват годежите и сватбите, момите извиват сглядно хоро пред ергените и техните родители. В старопланинските райони стопаните следят на Димитровден “полазника”, т.е. гостът, който пръв ще прекрачи прага на къщата. Ако той е добър и имотен човек, вярват, че идващата година ще е здрава и изобилна. По стар обичай на имен ден се ходи неканен и се носят бели цветя за именника, за да е блага зимата. Цветята се увиват с ален конец, за да са здрави именниците. 

Сглядно хоро на Димитровден

На Димитровден имен ден празнуват ДимитърДимитринаДимоДимкаДимитричка, Димислава, Димитрия, Деметра, Дима, Димана, Митко, Митра, Митка, Митрана, Мита, Диян/а, Диан/a, Драга, Драго

Коментари

Популярни публикации от този блог

От къде идва изразът 'Слагам рога'?

От къде идва изразът "Вдън гори тилилейски"?

Защо казваме "Честито "на патерици"?