Какво представлява лампата на Джак и защо в миналото тиквения фенер се е правил от ряпа
Костюми
За да не станат жертви на духове и призраци, келтите гасили огъня в огнищата си, след което се обличали в животински кожи и глави, стремейки се да изглеждат възможно най-страшно, за да плашат привиденията и се събирали около огньове на улицата, за да принесат в жертва животно. След жертвоприношението хората взимали от свещения огън и го пренасяли в къщите си, за да запалят огнището. Вярванията довели и до ритуалната практика за скитане в тъмното в костюми на вещици, духове, демони. По този начин границата между живота и смъртта се размивала и те се сливали в едно.Тиква
Основният символ на празника Хелоуин е тиквата, която наричали още Jack Lamp (Лампата на Джак).
Има ирландска легенда според която, ковач на име Джак със склонност към злодеяния и алкохол на два пъти е измамил дявола. Когато умрял, му били забранени и раят, и адът. Но демонът се смилил над Джак и му дал въглен от жарава, за да запали фенера си, докато се скита между двете места завинаги.
Лампата на Джак се прави от тиква, в която е изваяно зловещо усмихващо се лице. Върху тиквата или в нея се поставя запалена свещ. За първи път "лампата на Джак" се появява в Обединеното кралство, като за фенера са използвани различни зеленчуци и плодове. Смята се, че фенерът, оставен в Деня на светиите в близост до къщата, ще отблъсне от него злите духове. Когато традицията за празнуване на Хелоуин се разпространява в САЩ, фенерите започват да се правят масово от тикви, защото са по-достъпни и по-евтини. Произходът на този обичай може да се намери в древните ирландски и британски традиции на рязане на лица по плодове и зеленчуци по време на различни ритуали.
Име
Някои от ритуалите в празнуването на Хелоуин са се считали за предателство на християнската религия и Господ – като например преобличането като мъртъвци, броденето в тъмнината в ритуални костюми. Затова и християнската църква се бори дълго време с тези обичаи. През осми век тя превърнала "Самхейн" в Ден на Вси Светии (All Hallow's Eve) от където идва и днешното име Хелоуин (Halloween). Езическият празник не само оцелява, но също така неразделно се слива в общественото съзнание с празника на църквата.Хелуин в България
"За" и "против" празнуването на Хелоуин в България се превръща във вечен спор в края на октомври всяка година. Тук той се отбелязва единствено за забавление, но това все пак показва, че западната култура навлиза с пълна сила и при нас, което не се харесва на мнозина.
В България денят на Всички Светии се чества в Русалската седмица, в първата неделя след Света Петдесетница. Тогава според вярванията на земята слизат русалките. Според поверието това са души на девойки и млади родилки. Те са зли сили, вредоносни за човека същества, но едновременно с това донасят на земята плодородието и раздават влага.
Друг изцяло български обичай, който много напомня на Хелоуин е кукерството, където присъстват същите атрибути – маски с рога и зловещо изражение, животински кожи като целта е гонене на злото.
Хелоуин се празнува в голям мащаб в САЩ и Канада, където е най-популярен. Въпреки факта, че американците празнуват Хелоуин повече от два века, празникът не е официален, но той е вторият най-комерсиален празник след Коледа. Американците харчат над 2 млрд. долара за костюми и още 4 млрд. за за бонбони и сладки изделия за този ден.
* Част от картинките са взаимствани от iStock/Getty Images
Коментари
Публикуване на коментар